مقالات

اتریوم چیست ؟

اتریوم

اتریوم ؟

اتریوم یک ارز دیجیتال است که بر روی Whitepaper اتریوم در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین[1] ایجاد شده است.در واقع اتریوم یک نوع پول است که بصورت دیجیتالی عرضه میشه و خبری از سکه های ضرب شده نیست.اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را با کمترین کارمزد در شبکه ای امن و بدون امکان نفوذ اجرا میکند.

اتریوم

Etherium

در این whitepaper یک پلت فرم محاسباتی توزیع شده بر مبنای بلاک چین[2] که عمومی و متن بوده که میتونه قراردادهای هوشمند اجرا کنه توضیح داده شده است.برنامه هایی که دقیقاً بر اساس دستورالعملشون بدون کوچکترین احتمال از کار افتادگی،تقلب،سانسور و دخالت هر نوع واسطه ای اجرا میشن همینطور بهشون این امکان را میده که بدون ساخت یک بلاک چین جدید و مستقل ارز دیجیتالی مختص خدمات خودشون را مستقیماً روی بلاک چین اتریوم پیاده کنند.

بلاک چین

blockchain

این قضیه نه تنها باعث صرفه جوئی در زمان توسعه دهندگان برای ایجاد یک بلاک چین جدید میشه بلکه بهشون این امکام را میده تا از امنیت و متمرکز بودن بلاک چین اتریوم استفاده کنند که لزوماً روی بلاک چین های دیگه وجود نداره.

قرارداد هوشمند اتریوم چیست ؟

وقتی شما در قبال دریافت هزینه ای خدمات یا کالایی را ارائه میکنی میتونید شفاهاً یا کتباً موارد انجام معامله را در عنوان کنید.مثلاً در قبال دادن کرایه خانه شما خانه ای اجاره میکنید که قبل از شروع این فرآیند نیاز به نوشتن قرارداد برای اعتمادسازی بین طرفین دارید.این قرارداد را معمولاً در بنگاه های ملکی به امضا میرسونید.اما در سراسر دنیا برای ثبت قرارداد کتبی و اعتماد سازی باید راه های دوری را طی کنید که معقول نیست.اما بلاک چین اتریوم این هزینه ها و اعتماد سازی ها را در قالب قراردادهای دیجیتالی انجام میدهد تا عملیات های ارز دیجیتال در امنیت و سریع ترین حالت ممکن اتفاق بیوفتد.

سالیدیتیقراردهای هوشمند ساخته شده بر بستر اتریوم با استفاده از سیستم مجازی تورینگ کامل غیرمتمرکز اتریوم تولید میشه که به اختصار (Etherium Virtual Machine) یا ماشین مجازی اتریم لقب گرفته که در واقع این ماشین قسمتی از پروتکل است که قراردادهای هوشمند یا Scriptها را اجرا میکنه.

EVM برای اطمینان از غیرقابل سانسور بودن پلت فرم Scriptها را با استفاده از یک شبکه بین المللی از گره های عمومی یا Nod اجرا میکنه.Scriptها یاقراردادهای هوشمند توسط یک زبان برنامه نویسی جدید به نام Solidity که داخل اتریوم کار گذاشته شده و مختص خود اتریوم است.

 

همچنین برای تشویق مردم به اجرای گره ها،Scriptها وکاهش اسپم در شبکه بلاک چین،اتریوم ارز دیجیتال مختص خودش یعنی اتر را ایجاد کرده است.زمانیکه شما عملیاتی را روی شبکه اتریوم انجام میدهید باید هزینه اون عملیات را بپردازید.هزینه ای که باید پرداخت بشه را Gas نامگذاری کرده اند که بر حسب اتریوم پرداخت میشه!

Gas تعیین میکنه که چه مقدار کار و عملیات و مجموعه ای از عملیات ها قراره انجام شود.پس عملیاتی که محاسبات بیشتری داشته باشد Gas بیشتری خواهد داشت.

اتریوم

شبکه بلاک چین

شبکه اتریوم میتونه بعنوان یک بلاک چین که زبان مخصوص خودش را داره یا بعنوان رایانه اجماع جهانی شناخته بشه که برنامه ها بر بسترش اجرا میشوند چون مزایای پیشنهادی بر روی سرور اتریوم را به سرورهای عادی ترجیح میدهند.

  1. ویتالیک بوترین: ویتالیک بوترین بنیان‌گذار رمزارز اتیریم (ethereum) که در نوزده سالگی در اواخر سال ۲۰۱۳ آن را معرفی نمود.
  2. بلاک چین: از ترکیب دو کمله Block به معنی بلوک و Chain به معنی زنجیره ایجاد شده،به معنی شبکۀ زنجیره‌ای از اطلاعات قابل ثبت و گزارش.

لینک کوتاه:https://isfahanminer.com/?p=226

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *